Nie je tak dávno, čo sme sa v rámci filozofie školského vzdelávacieho programu zamýšľali nad smerovaním ZŠ s MŠ vo Veľkých Levároch. Poloha školy, aktivity i záujem obhájiť titul Zelená škola predurčili jej environmentálnu orientáciu. Vyvrcholením aktivít školského roka 2008/2009 bolo slávnostné otvorenie Chodníka siedmich divov školy v rámci Environdňa, kde sprievodnými akciami bola aj výstava fotografií, pre malých škôlkarov vystúpenie Klauna Pepele, divadielko žiakov s názvom Príbeh o veveričke Michaele, predstavenie talentov, hry v prírode, prezentácia envirofilmov v interaktívnej prírodopisnej učebni. To všetko za účasti predstaviteľov obce, rodičov, Rady školy, Štátnych lesov, Dobrovoľného hasičského zboru, Centra voľnočasových aktivít, zástupcu spoločnosti Tmobil, ktorá v rámci grantového programu T – mobil pomáha komunite podporila náš projekt.
Environdeň sa stal pre nás akousi oslavou spoluúčasti, ktorej v priebehu celého školského roka predchádzali rôzne aktivity. Z mnohých spomenieme aspoň niektoré.
Stali sme sa členmi medzinárodného združenia Klimatická aliancia a snažíme sa premeniť školu na prirodzené výchovno – vzdelávacie centrum miestnej komunity. Tvorivosť žiakov a spontánny záujem prežiť netradičné dni sme si odskúšali v rámci Dňa narcisov, Dňa jabĺk, Dňa Zeme. Deň lesov sme podporili účasťou na exkurzii v teréne s lesníkom. Zelené míle sme zbierali aj v rámci Dňa bez áut. Triedením odpadu sme sa zapojili do projektu Separujte s Hugom. Žiaci mapovali nelegálne skládky v obci. Kombinácia výučby v interaktívnej učebni a zmapovanie Chránenej krajinnej oblasti Abrod s cieľom oboznámiť sa so svetom rastlín v teoretickej i praktickej rovine viedlo k vytvoreniu herbárov, fotografií.
Environmentálne témy nerezonovali iba v novom predmete v ekologickej výchove, ale aj na iných predmetoch. V rámci výtvarnej výchovy sme maľovali Jeseň pani bohatú, zachytili sme umelecké dojmy z výstavy záhradkárov, zapojili sme sa do výtvarnej a fotografickej súťaže Príroda je život pre každého. Na hodinách etickej výchovy sme si v rámci týždňa dobrovoľnej skromnosti vytýčili malé ciele, ktoré sme sa snažili v domácom prostredí naplniť. Literárny príspevok žiačky 9. ročníka Michaely Petrovičovej v súťažiú, ktorú vyhlásilo Mestské kultúrne a informačné centrum v Stupave, patril medzi ocenené príspevky.
Na hodinách ekológie žiaci 5.ročníka riešili otázky týkajúce sa energie a šetrenia. Mesiac pracovali na svojich vlastných pozorovaniach, pripravovali energetický audit v domácnostiach a výsledky prezentovali pred spolužiakmi. Súčasťou aktivít bolo vypracovanie pravidiel pre rodičov a príprava ekohodiny pre štvrtákov. Piataci pripravili aj malú výstavku svojich ekodomov, kde využili obnoviteľné zdroje energie. S touto hodinou sa autorka projektu a žiaci 5. ročníka uchádzali o ocenenie v súťaži Ekofondu (SPP) o najkreatívnejšiu hodinu na tému Zemný plyn a energie 3.tisícročia. Téma porotu zaujala a naša škola patrila medzi ocenené školy.
V rámci Environdňa naša škola otvorila svoj Chodník siedmich divov školy. Trasa chodníka obsahuje zastávky, ktoré charakterizujú sedem divov našej školy. Chodci, prechádzajúci sa areálom, sa môžu stretnúť so Stromom náletníkom, Vtáčím územím, Biozáhradkou starých materí. Navštíviť môžu aj Bylinkové zákutie, Oázu v betóne i Vodné zrkadlo. Na nekonečnú silu prírody poukazuje kamenná mozaika, ktorej sme dali názov Odkaz budúcnosti.
Tento školský rok je pre nás povzbudením do budúcnosti a zároveň záväzkom napĺňať myšlienky Zelenej školy i v budúcom školskom roku.
Mgr.art.Lenka Balleková,
Mgr.Dušana Bieleszová,
Ing.Renáta Černá