• História školy / Die Geschichte des Schulwesens in Veľké Leváre / The history of schooling in Veľké Leváre

        •    
          DEJINY ŠKOLSTVA VO VEĽKÝCH LEVÁROCH

          Do roku 1520 poznáme na území Slovenska len asi 50 škôl. Existovali pri cirkevných inštitúciách v mestách. V 16. stor. vznikali prvé dedinské školy. Veľký nárast počtu škôl nastal po trnavskej synode v roku 1560, na ktorej bolo nariadené, aby sa pri každej fare zriadila aj škola. Koncom 16. stor. bolo tak na Slovensku už asi 500 škôl. Správy o škole vo Veľkých Levároch v tomto období ešte nemáme. To však len znamená, že tu neexistovala samostatná budova školy a nie že by sa nevyučovalo.

          Dedinskí učitelia okrem vyučovania boli aj organistami, viedli spevokol, starali sa o zvonenie v kostole a pod. Chlapci aj dievčatá sa spolu učili len v najnižšej triede, vo vyšších pokračovali už len chlapci. V 16. stor. začali vznikať i protestantské školy. Vieme, že vo Veľkých Levároch vznikla evanjelická škola asi na prelome 16. a 17. stor. A práve o evanjelickom učiteľovi existuje najstaršia písomná zmienka z roku 1611. V roku 1634 pochádzal evanjelický učiteľ z Moravy a učil asi 20 detí. Táto škola fungovala do roku 1674.

          Veľké Leváre sú špecifické pomerne veľkým počtom škôl. Od 17. stor. tu fungovala katolícka, evanjelická a habánska škola, a v 20. storočí pribudli viaceré ďalšie.

          Veľké reformné kroky v oblasti školstva podnikla Mária Terézia. V roku 1776 zriadila školské obvody a v roku 1777 vydala predpis Ratio educationis. Deti chodili do škôl od 6. roku, povinná školská dochádzka bola do 12. roku, každý polrok sa konali verejné skúšky, zaviedli sa jednotné vysvedčenia s hodnotením jednotlivých predmetov, rodičia boli písomne informovaní o správaní svojich detí atď. Prázdniny boli v októbri, až Jozef II. zaviedol letné prázdniny. Od toho času školstvo nebolo dominantou cirkví, ale štátu. Samozrejme, cirkevné školy nezanikli, ale kontroloval ich štát. Štátne školy boli konfesionálne zmiešané.

           

          18. storočie

          V roku 1760 postavili vo Veľkých Levároch budovu rímskokatolíckej ľudovej školy (dnes pizzeria a Klub dôchodcov). Mala dve triedy (od roku 1912 tri), byt pre učiteľa a správcu školy a jednu izbu pre pomocného učiteľa, ďalej komoru, kuchyňu a maštaľ. Finančne školu podporovala miestna grófska rodina Koloničovcov. V roku 1785 si znovu zriadili školu aj evanjelici v priestoroch fary, kde vyučovali až do roku 1897 miestni farári. Samostatnú komunitu vo Veľkých Levároch tvorili habáni. Títo vyučovali svoje deti spoločne v jednom súkromnom dome podľa vlastných školských predpisov.

           

          19. storočie

          V roku 1806 vyšlo druhé Ratio educationis. Zlepšovalo vzdelávanie dievčat, zavádzalo samostatné dievčenské školy. Ďalšia veľká reforma prišla v roku 1868. Základným stupňom sa stali šesťtriedne ľudové školy s povinnou dochádzkou všetkých detí od 6 do 12 rokov. Potom dieťa išlo na strednú, meštiansku, odbornú alebo učňovskú školu. Najmä pre deti remeselníkov a obchodníkov slúžili meštianske školy – pre chlapcov šesťročné, pre dievčatá štvorročné. V roku 1891 boli v Uhorsku zavedené aj predškolské zariadenia: detské opatrovne, stále detské útulky, letné detské útulky. Od roku 1884 museli mať obce s viac ako 50 učňami zriadené učňovské školy. Od roku 1879 bola povinným vyučovacím jazykom na ľudových školách maďarčina. Napriek tomu sa vo Veľkých Levároch v katolíckej ľudovej škole vyučovalo po slovensky až do roku 1893.

          V roku 1822 si vo Veľkých Levároch postavili vlastnú školu aj habáni. Mala jednu triedu a učiteľský byt. Chodilo do nej okolo 30 detí, mali vlastného učiteľa, vyučovalo sa po nemecky.

          Rímskokatolícka ľudová škola bola v roku 1838 prestavaná. Podľa zachovaných záznamov ju v 50. rokoch 19. stor. navštevovalo 70 až 88 detí. V roku 1870 prešla spod zemepanskej správy do správy obce, ktorá ju na nátlak nového učiteľa Antona Paráka (vyučoval tu až do roku 1912) v roku 1874 rozsiahlejšie zrekonštruovala. Odvtedy má škridlicovú strechu.

          V roku 1885 vedľa evanjelickej fary postavili novú budovu evanjelickej školy s jednou triedou a učiteľským bytom.

          Budova evanjelickej školy

           

          V roku 1896 zanikla habánska škola. Chlapci z nej prešli do katolíckej ľudovej školy a dievčatá do novovzniknutej dvojtriednej dievčenskej školy v kláštore Hubertinum.

          Klášror Hubertinum, v ktorom Dcéry božskej lásky (marianky) viedli dievčenskú školu

           

          20. storočie

          Na začiatku 20. stor. existovala vo Veľkých Levároch aj židovská škola. Bola to jedna trieda pristavená k židovskej synagóge vedľa katolíckej fary, v ktorej sa učili náboženstvo a hebrejčinu aj žiaci z Malých Levár a Závodu. Škola zanikla v roku 1918.

          Po vzniku ČSR v roku 1918 bolo treba zjednotiť školstvo na Slovensku a v českých krajinách. Navyše na Slovensku bol nedostatok učiteľov, preto prichádzali českí. S tým však vznikali problémy s vyučovacím jazykom (českí učitelia prednášali po česky) a s náboženským a národným cítením žiakov a ich rodičov (českí učitelia cítili odpor voči katolicizmu a presadzovali husitskú tradíciu). Vo Veľkých Levároch tento problém nastal až o niekoľko rokov neskôr pri zriaďovaní meštianskej školy. Po roku 1918 boli školy povinné venovať sa vzdelávaniu aj mimo vyučovacích hodín. Konali sa rôzne zimné kurzy pre dospelých, divadlá, prednášky, besiedky, výlety, zakladali sa rodičovské združenia.

          V roku 1919 zriadili vo Veľkých Levároch dvojtriednu učňovskú školu pre učňov z Veľkých a Malých Levár a Závodu. V školskom roku 1934/35 mala spolu 32 žiakov. Fungovala do roku 1939.

          Pre deti z roľníckych rodín vznikla v roku 1924 ľudová hospodárska škola. Bola dvojtriedna a dôraz sa v nej kládol na vyučovanie praktických hospodárskych predmetov. V rokoch 1926 – 1928 bolo v nej vyučovanie prerušené a po jeho obnovení už bol o túto školu len malý záujem.

          V roku 1922 bol vydaný tzv. malý školský zákon. Predĺžil školskú dochádzku na 8 rokov, určil presný počet žiakov na jednu triedu, zvlášť prízvukoval vyučovanie občianskej náuky a pod.

          V tom istom roku vo Veľkých Levároch vznikla aj štátna meštianska a ľudová škola (po predchádzajúcom neúspešnom pokuse v roku 1919), no spočiatku jej výučba prebiehala v súkromných domoch. Až o pár rokov neskôr (február 1928 – august 1929) postavili samostatnú budovu školy na mieste rybníčka nad kaštieľom. Meštianska škola sa síce do novej budovy presťahovala už v júni 1929, no k slávnostnému otvoreniu došlo 29. mája 1930. Prítomný bol súdobý minister školstva a národnej osvety Ivan Dérer, bývalý minister školstva a veľkolevársky rodák Anton Štefánek, prednosta referátu ministerstva školstva Václav Maule, poslanec Milan Ivanka a ďalší významní činitelia. V roku 1930 do nej prešli aj žiaci z evanjelickej školy. Postupne bolo otvorených 5 tried. V 30. rokoch 20. stor. mala do 200 žiakov a 8 učiteľov.

          V rokoch 1927 – 1930 bojovala o svoju existenciu chlapčenská katolícka ľudová škola, no napokon sa ju podarilo udržať a fungovala paralelne s meštianskou školou.

           

          Anton Štefánek

          Pre veľkolevárske školstvo je dôležitou osobnosťou miestny rodák Anton Štefánek. Syn Martina a Antónie Štefánkovcov sa narodil v apríli 1877 vo Veľkých Levároch. Núdza donútila rodinu Štefánkovcov, aby sa presťahovali do rakúskeho Drösingu. Anton mal vtedy 10 rokov. Keďže otec si ho nemohol dovoliť platiť, štúdium vo Viedni mu zasponzoroval Žid Singer. Najprv navštevoval nižšie gymnázium. Od roku 1898 študoval na Filozofickej fakulte Viedenskej univerzity zemepis a dejepis. Kvôli finančným ťažkostiam štúdium nedokončil. Doštudoval až v roku 1923 na Univerzite Komenského v Bratislave. Pavol Blaho oboznámil Štefánka s čechoslovakistickou koncepciou a ten sa stal jej najhorlivejším rozširovateľom. Videl v nej záchranu slovenského národa. Zároveň pracoval v hnutí okolo časopisu Hlas.

          V novovzniknutej poprevratovej Československej republike bol Anton Štefánek 4. novembra 1918 vymenovaný za člena dočasnej slovenskej vlády a dostal na starosť školstvo a tlač. Dočasná vláda fungovala len do 15. novembra 1918. Keď začiatkom decembra 1918 vzniklo Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska, Štefánek sa stal predsedom jeho školského referátu. Rozbehol reformu slovenského školstva. V roku 1924 sa stal poradcom na Ministerstve školstva a národnej osvety v Prahe a generálnym inšpektorom škôl na Slovensku. Po demisii Milana Hodžu vo februári 1929 sa stal ministrom školstva a národnej osvety.

          Anton Štefánek počas svojej funkcie ministra školstva nezabudol ani na svoju rodnú obec. Postaral sa o novú budovu meštianskej školy.

          Ministrom školstva a národnej osvety bol len do decembra 1929, no aj potom zostal na ministerstve ešte 7 rokov ako poradca. Po odchode z MŠANO sa stal profesorom aplikovanej sociológie na Filozofickej fakulte UK. Ako profesor tu pôsobil do roku 1949. Medzitým v rokoch 1945 – 1946 bol rektorom UK (vtedy Slovenskej univerzity) a v roku 1947 prorektorom. V roku 1944 vydal svoje najvýznamnejšie dielo Základy sociografie Slovenska.

          Od roku 1948 slovenská sociológia pod vplyvom politickej situácie začala upadať a v roku 1949 bol A. Štefánek prepustený do dôchodku. Roky na dôchodku boli pre A. Štefánka a jeho rodinu veľmi ťažké – pokročilý vek, zhoršený zdravotný stav, nemilosť komunistického režimu, nedostatok finančných prostriedkov. Zomrel vo veku 87 rokov 29. apríla 1964 v Žiari nad Hronom.

          Budova štátnej meštianskej školy vo Veľkých Levároch

           

          Ku zmenám v školstve došlo v období druhej svetovej vojny (1939 – 1945). V tých rokoch v Levároch fungovala iba katolícka ľudová škola, obnovená evanjelická škola a v rokoch 1941 – 1945 súkromná dvojtriedna nemecká škola s dvoma učiteľmi.

          Po roku 1945 bolo jednou z priorít KSČ poštátnenie školstva. Pribúdali meštianske školy a odstránili sa problémy pri prestupoch na vyšší stupeň škôl. Zjednotila sa aj mimoškolská činnosť detí. Žiaci 1. stupňa ZŠ sa stávali iskričkami, žiaci 2. stupňa pioniermi, stredoškoláci a vysokoškoláci členmi Socialistického zväzu mládeže. Potreba matiek chodiť do zamestnania zvyšovala nutnosť rastu počtu materských škôl, jasieľ, školských družín, klubov, detských ihrísk. V školách sa zavádzalo dvojzmenné vyučovanie.

          Školy vo Veľkých Levároch boli tiež poštátnené. Zlúčili sa do obnovenej štátnej meštianskej školy, takže mala do 400 žiakov, pričom ju navštevovali aj deti z viacerých okolitých dedín. 1. mája 1951 zriadili pioniersku organizáciu. Spočiatku bola výberová. V decembri 1951 vznikla družina mládeže a školská jedáleň. V roku 1953 bola meštianska škola zrušená a stala sa osemročnou strednou školou so 17 triedami. Fungovala vo dvoch budovách – meštianke a v Hubertíne. Chodilo do nej až do 800 žiakov. Naviac pre nevyhovujúce priestory bol kláštor Hubertinum okresným hygienikom zatvorený, preto v roku 1968 zaviedli až trojzmenné vyučovanie. V 60. a 70. rokoch 20. stor. mala levárska škola okolo 25 tried a vyučovalo vyše 30 učiteľov. Ku koncu 70. rokov počet žiakov poklesol pod 600 a koncom 80. rokov 20. stor. už len na 500 detí. Úmerne s tým klesal aj počet tried a učiteľov.

          V roku 1985 začali stavať novú školskú budovu. Slávnostne bola otvorená 9. septembra 1991. Súčasťou dvadsaťtriednej školy bola telocvičňa, kuchyňa, jedáleň, knižnica a čitáreň. Začalo ju navštevovať 472 žiakov, ktorých učilo 33 učiteľov. 1. novembra 1993 sa do tejto budovy presťahovala aj materská škola. Od začiatku v nej fungovala aj umelecká škola s hudobným, dramatickým a výtvarným odborom. V 90. rokoch 20. stor. sa počet žiakov základnej školy pohyboval pod hranicou 450. V polovici roku 2004 vznikol spoločný školský obvod Veľké a Malé Leváre pre žiakov 5. – 9. ročníka. 1. januára 2005 sa základná škola zlúčila s materskou školou.

          Budova základnej školy s materskou školou vo Veľkých Levároch


          Spracoval Mgr. Pavol Vrablec

           

           

           

          DIE GESCHICHTE DES SCHULWESENS IN VEĽKÉ LEVÁRE
           
          Bis zum Jahre 1520 gab es auf dem Gebiet der Slowakei nur 50 Schulen. Sie existierten bei den Religionsinstitutionen in Städten.

          Im 16. Jahrhundert entstanden die ersten Dorfschulen. Viele Schulen entstanden nach der Synode in Trnava, wo angeordnet wurde, dass bei jedem Pfarrbezirk auch eine Schule eingerichtet werden soll. Ende des 16. Jahrhunderts existierten in der Slowakei schon ungefähr 500 Schulen.

          Erwähnungen von einer Schule in Veľké Leváre haben wir in dieser Zeit noch nicht. Das bedeutet aber nicht, dass hier kein Schulgebäude in dieser Zeit gewesen wäre und dass kein Unterricht stattgefunden hätte.

          Die Dorflehrer waren auch Orgelspieler, sie leiteten Singchöre und sie waren auch für das Läuten in der Kirche zuständig. Die Jungen und Mädchen hatten nur in der niedrigsten Klasse gemeinsamen Unterricht. Die höheren Klassen besuchten nur Jungen.

          Im 16. Jahrhundert begannen auch protestantische Schulen zu entstehen. Wir wissen, dass in Veľké Leváre eine evangelische Schule um die Jahrhundertwende entstand. Von einem evangelischen Lehrer existiert die älteste schriftliche Erwähnung vom Jahre 1611. Im Jahre 1634 stammte ein evangelischer Lehrer aus Mähren und unterrichtete ungefähr 20 Kinder. Diese Schule existierte bis zum Jahre 1674.

          Seit dem 17. Jahrhundert waren hier eine katholische und eine evangelische Schule, sowie eine Habanerschule. Im 20. Jahrhundert entstanden noch weitere Schulen.
           
          18. Jahrhundert
          Im Jahre 1760 wurde in Veľké Leváre das Gebäude der römisch-katholischen Volksschule gebaut – heute Pizzeria und der Rentnerklub. Sie hatte zwei Klassen, seit dem Jahre 1912 drei Klassen, eine Wohnung für den Lehrer und für den Schulmeister und ein Zimmer für den Hilfslehrer, weiters eine Kammer, eine Küche und einen Stall. Finanziell wurde die Schule von der Graffamilie Kolonitsch unterstützt.

          Im Jahre 1785 richteten wieder die Protestanten eine Schule ein, wo die Ortspfarrer unterrichteten.

          Eine selbstständige Kommunität bildeten in Veľké Leváre die Habaner. Sie unterrichteten ihre Kinder gemeinsam in einem Privathaus nach eigenen Schulvorschriften.
           
          19. Jahrhundert
          Im Jahre 1822 bauten die Habaner eine eigene Schule. Sie hatte einen Klassenraum und eine Lehrerwohnung. Die Schule besuchten ungefähr 30 Kinder. Sie hatten einen eigenen Lehrer, es wurde auf Deutsch unterrichtet.

          Die römisch-katholische Schule wurde im Jahre 1838 umgebaut. Nach den erhaltenen Eintragungen besuchten diese Schule in den 50er Jahren des 19. Jahrhunderts 70 – 88 Kinder. Im Jahre 1870 ging sie von der landesherrlichen Verwaltung in die Verwaltung des Dorfes über. Die Dorfverwaltung rekonstruierte dieses Schulgebäude im Jahre 1874 auf Druck des neuen Lehrers namens Anton Parák, der hier bis zum Jahre 1912 unterrichtete. Seit dieser Zeit hat das Schulgebäude ein Ziegeldach.

          Im Jahre 1885 wurde neben dem evangelischen Pfarrhaus ein neues Gebäude der evangelischen Schule mit einem Klassenraum und mit einer Lehrerwohnung gebaut.

          Im Jahre 1896 brach die Habanerschule zusammen. Die Jungen gingen in die katholische Volksschule über und die Mädchen in die neu errichtete zweiklassige Mädchenschule im Kloster HUBERTINUM.
           
          20. Jahrhundert

          Am Anfang des 20. Jahrhunderts existierte in Veľké Leváre auch eine jüdische Schule. Das war ein Klassenraum, der zu der jüdischen Synagoge neben dem katholischen Pfarrhaus zugebaut wurde. Hier lernten Schüler aus Malé Leváre und Závod auch Religion und Hebräisch. Diese Schule brach im Jahre 1918 zusammen.

          Im Jahre 1919 wurde in Veľké Leváre eine zweiklassige Berufsschule für Lehrlinge aus Veľké und Malé Leváre und aus Závod errichtet. Im Schuljahr 1934/35 hatte sie insgesamt 32 Schüler. Diese Schule existierte bis zum Jahre 1939.

          Für die Kinder aus den Bauernfamilien entstand im Jahre 1924 die wirtschaftliche Volksschule. Sie hatte zwei Klassen und es wurde dort Wert auf den Unterricht praktischer Wirtschaftsfächer gelegt. In den Jahren 1926 – 1928 wurde der Unterricht in dieser Schule unterbrochen und nach der Erneuerung war für diese Schule nur wenig Interesse.

          Im Jahre 1922 wurde das so genannte „Kleine Gebot“ herausgegeben, das die genaue Zahl der Schüler in einer Klasse bestimmte und das Fach Staatsbürgerkunde betonte. In diesem Jahr entstand in Veľké Leváre die staatliche bürgerliche Volksschule nach dem erfolglosen Versuch im Jahre 1919. Zuerst wurde in Privathäusern unterrichtet. Erst ein paar Jahren später, Februar – August 1929, wurde ein selbstständiges Gebäude gebaut, und zwar auf dem Platz des Teiches oberhalb des Kastells. Die bürgerliche Schule zog in das neue Schulgebäude schon im Juni 1929 um, doch die feierliche Eröffnung fand erst am 29. Mai 1930 statt. Anwesend waren der Schulminister Ivan Dérer, der ehemalige Schulminister und der in Veľké Leváre geborene Anton Štefánek, der Ministerpräsident des Schulwesens Václav Maule, der Abgeordnete Milan Ivanka und andere bedeutende Persönlichkeiten.

          Im Jahre 1930 gingen hierher auch die Schüler der evangelischen Schule. Nach und nach wurden 5 Klassen eröffnet. In den 30er Jahren des 20. Jahrhunderts hatte die Schule fast 200 Schüler und 8 Lehrer.

          In den Jahren 1927 - 1930 kämpfte die katholische Volksschule für Jungen um ihre Existenz. Zuletzt gelang es sie aufrecht zu erhalten. Sie funktionierte parallel mit der bürgerlichen Schule.

          Für das Schulwesen in Veľké Leváre ist Anton Štefánek, der in Veľké Leváre im April 1877 geboren wurde, eine wichtige Persönlichkeit. Eine große Not zwang die Familie von A. Štefanek sich ins österreichische Drösing umzuziehen. Anton war damals 10 Jahre alt. Weil sein Vater kein Geld für das Studium seines Sohnes hatte, spendierte Antons Studium der Jude Singer. Anton besuchte zuerst das niedrigere Gymnasium. Seit dem Jahre 1898 studierte er Geografie und Geschichte an der Philosophischen Fakultät der Universität Wien. Infolge der Finanzschwierigkeiten beendete er das Studium in Wien nicht. Es gelang ihm erst an der Komenský Universität in Bratislava im Jahre 1923 sein Studium zu beenden.

          Anton Štefánek war später Mitglied der provisorischen Regierung und war für das Schulwesen und für die Presse verantwortlich. Er vertrat in der damaligen Slowakei verschiedene wichtige Funktionen. Als Minister für Schulwesen half er seinem Geburtsort ein neues Schulgebäude für die bürgerliche Schule zu organisieren. In den Jahren 1945 – 1946 war er Rektor der „Slowakischen Universität“ und im Jahre 1947 Prorektor. Im Jahre 1944 erschien sein wichtigstes Werk: Základy sociografie Slovenska – Fundamente der Soziographie der Slowakei. Anton Štefanek starb im Alter von 87 Jahren am 29. April 1964 in Žiar nad Hronom.

          Zu den bedeutenden Veränderungen kam es während des zweiten Weltkrieges 1939 – 1945. In diesen Jahren existierten in Veľké Leváre die katholische Volksschule, die erneuerte evangelische Schule und in den Jahren 1941 – 1945 die deutsche Privatschule mit zwei Klassen und mit zwei Lehrern.

          Nach dem zweiten Weltkrieg kam es zur Verstaatlichung des Schulwesens. Die Schulen in Veľké Leváre waren auch verstaatlicht. Es entstand eine Vereinigte Bürgerliche Schule, die ungefähr 400 Schüler hatte. Diese Schule besuchten auch Schüler von den umliegenden Dörfern. Am 1. Mai 1951 entstand die Pionierorganisation. Im Dezember 1951 entstanden die Schulküche und der Schulhort.

          Im Jahre 1953 war die Bürgerliche Schule aufgehoben und daraus wurde eine achtjährige Mittelschule mit 17 Klassen. Diese war in zwei Gebäuden – in dem alten Gebäude der ehemaligen Bürgerlichen Schule und im HUBERTINUM (ehemaliges Kloster). Damals hatte die achtjährige Schule bis 800 Schüler. Da es im Kloster keine guten hygienischen Bedingungen waren, durfte man dort nicht mehr unterrichten und infolge dessen musste man sogar in drei Schichten lehren. In den 60er und 70er Jahren des 20. Jahrhunderts hatte die Schule 25 Klassen und mehr als 30 Lehrer.

          Ende des 20. Jahrhunderts sank die Schülerzahl unter 500 Kinder. Entsprechend dazu sank auch die Klassenzahl und die Lehrerzahl.
          Im Jahre 1985 begann man ein neues Schulgebäude zu bauen. Es wurde feierlich am 9. September 1991 eröffnet. In dem Schulgebäude mit 20 Klassenräumen sind der Turnsaal, die Schulküche, der Speiseraum, die Bibliothek und der Lesesaal. Am Anfang hatte die Schule 472 Schüler, die von 33 Lehrern unterrichtet wurden.

          Am 1. November 1993 kam in dieses Gebäude auch der KINDERGARTEN. Von Anfang an existierte hier auch die Kunstschule mit dem Musikfach, Theaterfach und dem Zeichenfach.

          In den 90er Jahren des 20. Jahrhunderts sank die Schülerzahl unter 450.

          Am 1. Januar 2005 wurde die Grundschule mit dem Kindergarten fusioniert.

           
          Ausgearbeitet von Mgr. Pavol Vrablec
           


          HISTORY OF SCHOOLING IN VEĽKÉ LEVÁRE

          The first known mention about a school in Veľké Leváre goes back to the 17th century. Since then there has been a substantial number of different schools.

          In 1760 a Rome catholic school was built in Veľké Leváre. It had two classrooms and a room for a teacher and one more for an assistant teacher. The school was patronized by the local count Kolonicov. In 1897 there was created an evangelical school at the rector’s house. Habani had their own school as well.

          Since 1879 the children were supposed to study in Hungarian at schools but in our catholic school children were taught in Slovak.

          The catholic school was rebuilt in 1838 in order to satisfy needs of schooling children.

          In the middle of the 19th century the school attended up to 88 children. At the end of the 19th century the catholic school in our town educated Haban children as well.

          At the beginning of the 20th century there was a Jewish school – it was only one grade in which the pupils studied Hebrew and religion. In 1918 the Jewish school closed down.

          After the year 1918 the schools were supposed to educate after school time, too. Different kinds of activities for students and their parents were organized, f.e: theatres, lectures and excursions. 

          In the 20th century there arouse several new schools to serve students. In 1919 there was opened an apprentice training school and in 1924 an agricultural school.

          In 1922 was opened Štátna meštianska škola a ľudová škola (state school). Eight teachers educated there up to 200 students.

          During World War II students could study in a catholic school, evangelical school or in a private German school.

          After the war the schools in Veľké Leváre were put under state control and they were unified into one state school as well. From that time on the school educated up to 400 students. In the upcoming years a lunchroom was adjoined to the school. In 1953 this school was transformed into eight years-long high school with 17 grades. 800 students were educated in two different school buildings.

          In 1991 was opened a new school building which attends approximately 400 students.

          Mgr. Pavol Vrablec