• Kto je a ako pracuje školský špeciálny pedagóg

• Kto je školský špeciálny pedagóg?

Je to odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Špeciálny pedagóg metodicky usmerňuje rodičov a učiteľov v oblasti prístupu ku komunikácii so žiakom a pri vykonávaní cvičení podľa inštrukcií. Snaží sa čo najviac zaangažovať do spolupráce rodičov žiaka, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia. Pri svojej práci využíva podľa potreby rôzne pomôcky, obrázky a hravé prostriedky, vlastné testy, pracuje s odbornou literatúrou.

Ako pracuje školský špeciálny pedagóg?

Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi so ŠVVP individuálne alebo skupinovo. Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Tieto hodiny sú pre každého žiaka so ŠVVP prispôsobené výsledkom z psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky. Práve preto sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci so ŠVVP deficity – napr.:  techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.

Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

• žiaci so zdravotným postihnutím - napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo poruchou autistického spektra
          • žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
          • žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia
          • žiaci s poruchou aktivity a pozornosti