• Vyšetrenie zraku detí v materskej škole

• Vážení rodičia,

naša materská škola sa zapája do projektu Zdravé oči už v škôlke, ktorý realizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Zámerom projektu je pomôcť zlepšiť zrak detí, keďže sa ukazuje, že až 19 % detí v predškolskom veku môže mať problém so zdravím očiek. Tieto ťažkosti zostávajú rodičom skryté, pretože deti sa nesťažujú – zlé videnie ich nebolí, neuvedomujú si, že zle vidia, lebo nevedia, čo znamená „zle vidieť“. Poruchy až do 4 až 5 dioptrií dokážu deti vyrovnať bez toho, aby to niekto spozoroval. Problémy sa zväčša prejavia až s príchodom do školy, kedy začína byť na zrak dieťaťa kladený väčší dôraz. V tomto veku je však už pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá, niekedy až nulová. Program Zdravé oči v škôlke sa preto zameriava na včasné odhaľovanie porúch zraku u detí, pretože práve skoré diagnostikovanie týchto porúch je pre ich korekciu či úplné vyliečenie kľúčové.

Existujúce alebo začínajúce poruchy zraku detí odhalí bezbolestné vyšetrenie, ktoré sa vykonáva bezdotykovým prístrojom zo vzdialenosti jedného metra. Vyšetrenie nemá žiadne negatívne a vedľajšie účinky na zdravie dieťaťa a trvá iba niekoľko sekúnd. V našej materskej škole ho vyškolení pracovníci ÚNSS uskutočnia deťom od 3 do 6 rokov so súhlasom rodičov v stredu 26. apríla 2017 v čase od 8.30 hod.

Viac informácií o skríningovom meraní zrakových parametrov a o projekte nájdete na http://zdraveocivskolke.sk.

Varovné signály možných porúch zraku

• Dieťa vie len pomaly alebo vôbec nevie rozoznať predmety v diaľke.
          • Kladie si knihy alebo hračky celkom blízko pred oči.
          • Sťažuje sa na bolesti hlavy, pálenie očí.
          • Nedokáže sa dlho koncentrovať pri hre do blízka, je rýchlo unavené.
          • Často žmurká alebo drží hlavu šikmo.
          • Oči sú začervenané a slzia.
          • Dieťa má problém s koordináciou po línii ruka – oko, často siahne vedľa, potkýna sa.